Jak być bardziej kreatywnym? Wskazówka III

Wskazówka III Działaj!

Kreatywność, twórczość przejawia się w działaniu. Podczas warsztatów często opowiadam o sposobie funkcjonowania półkul mózgowych. Prawa półkula jest półkulą twórczą, artystyczną, tworzącą. Natomiast lewa jest logiczna, uporządkowana, co najważniejsze odpowiada za wszelkie działanie. Stąd podkreślam, że oprócz aktywacji prawej półkuli ważna, jest również synchronizacja pracy obu półkul.

wskazowka-iii-dzialanie

 

W Vedic Art jest zasada o nazwie „ruch”. Zasadzie tej towarzyszy piękna praca, której celem jest wprowadzenie ruchu do naszej przestrzeni życiowej, fizycznej, emocjonalnej, światopoglądowej. Ruch to działanie, dawanie/branie, komunikowanie się.

Działanie jest niezbędnym warunkiem dla rozwoju kreatywności.

Często boimy się zrobić pierwszy krok, myślimy że nam się nie uda, wstydzimy się, obawiamy się oceny albo nam się nie chce i czekamy na jakiś cud, że Ktoś, coś zrobi i wiele takich podobnych pomysłów. Nie chciałabym rozwijać tego wątku, chociaż  jest on w moim odczuciu interesujący dla wielu z nas, dlatego o strategiach samoutrudniania napiszę innym razem.

Kiedy podjęłam decyzje o stworzeniu 10 tygodniowego cyklu „Jak być bardziej kreatywnym?” też miałam wiele obaw, a czy to się spodoba, czy mam wystarczająca wiedzę, czy zanim zacznę pisać nie powinnam zrobić jakiegoś jeszcze kursu lub czegokolwiek. To jest całkowicie normalne, tak jak pisałam przy wskazówce związanej ze świadomym byciem – uważnością. Wszystkie te myśli i genialne pomysły, których treścią było „to głupi pomysł” obserwowałam, one przychodziły i odchodziły. Z myślenia przeszłam do fazy działania i napisałam pierwszy post.

Jak przejść do działania?
  • pamiętaj każda próba jest sukcesem, dlatego warto próbować różnych rzeczy
  • rób rzeczy dla samego ich robienia, uwolnisz się dzięki temu od oczekiwań wobec siebie i innych w postaci aprobaty…
  • nie bój się oceny innych
  • jest takie mądrze brzmiące słowo „prokrastynacja” 🙂 chodzi po prostu o odwlekanie spraw na później, zaobserwuj czy nie jest tak że wiedząc że masz coś do zrobienia znajdujesz sobie wiele uzasadnień, aby tego jednak nie zrobić? Kiedy już to zrobisz, okazuje się, że diabeł nie taki straszny…
  • warto zaprzyjaźnić się z wytrwałością, czy konsekwencją. Naukowa definicja wytrwałości brzmi: „wytrwałość uporczywa energia towarzysząca realizacji celu”
  • pamiętaj, że każdy ma prawo popełniać błędy, Ty również
  • naprawdę odrzuć perfekcjonizm, nie warto się katować
  • rób fajne rzeczy i dziel się nimi, opowiadaj o nich, pokazuj, ciesz się tym, co robisz
„Jest tylko jeden sposób nauki – poprzez działanie.” P. Coelho

Za tydzień kolejna wskazówka, do usłyszenia:)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.