„Po, co te wszystkie emocje” – czyli jak zrozumieć to, co się dzieje w naszym sercu i umyśle.

Co to są emocje?

„Po, co te emocje”, „Dlaczego tak przeżywasz?” prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z tym pytaniem. W istocie, pytanie „po co te emocje?” jest niezbędne do zrozumienia zachowań swoich i innych. W konsekwencji może to wpłynąć na jakość naszych relacji z innymi.

Emocje towarzyszą nam od urodzenia. Część z nich nazywamy pozytywnymi np. radość, ekscytacja lub negatywnymi np. smutek, złość,  strach. Doświadczanie emocji jest złożonym procesem, w którym jako pierwsze pojawia się odczucie, które kwalifikujemy jako przyjemne lub nieprzyjemne. Następnie pojawia się reakcja naszego ciała np. pocenie się rąk, czerwienie twarzy, uczucie guli w gardle. Kolejnym etapem procesu emocjonalnego jest interpretacja sytuacji jako korzystnej lub niekorzystnej dla nas oraz ekspresja emocji w postaci, gestów, mimiki twarzy, płaczu. W rezultacie tego złożonego procesu, odczuwane przez nas emocje wpływają na nasze decyzje i działania.Emotions

Funkcje jakie pełnią emocje?

Emocje pływają na naszą indywidualność, nasze relacje i komunikację z innymi.  Wypływają na to, w jaki sposób postrzegamy sytuacje, czy oceniamy je w kategoriach potencjalnych dla nas szans czy zagrożeń. Sprawiając że podejmujemy działania, czyli posiadają one ważną funkcję motywującą.

Niestety jako dzieci często byliśmy uczeni ukrywania emocji poprzez takie zwroty, jak: „chłopaki nie płaczą”, „dziewczynki nie powinny się złościć”, itd. Okazuje się, że wypieranie emocji, nie dopuszczanie do ich przeżywania w sposób negatywny wpływa na nasze zdrowie emocjonalne i fizyczne, często prowadząc do chorób psychosomatycznych. Napełniające nadzieją i optymizmem jest to, że coraz częściej i więcej porusza się kwestie związane z umiejętnością rozpoznawania emocji, ich nazywania i konstruktywnego radzenia sobie z nimi.

W moim odczuciu świadomość własnych emocji jest kluczowa dla lepszego zrozumienia siebie i innych, co w konsekwencji prowadzi do poprawy relacji z innymi i większej satysfakcji z życia.

Jak lepiej radzić sobie z emocjami?

Pierwsza rzecz jaka możemy zrobić to je zaakceptować je np. powiedzieć sobie czuję złość w związku z tą sytuacją. Dzięki nazwaniu odczuwanej emocji możemy łatwiej ją zrozumieć. Bardzo ważne jest to, aby nie utożsamiać się z odczuwanymi emocjami.

Chcąc polepszyć kontakt z sobą i swoimi emocjami możemy spróbować prowadzić tzw. dziennik emocji zadając sobie następujące pytania: Co czuję? Jak moje ciało reaguje na to, co czuję? Co, sprawiło, że te emocje pojawiły się we mnie? Co ważnego dla mnie pokazuje mi ta emocja?

Zachęcam Cię droga Czytelniczko/ Drogi Czytelniku do spróbowania tego ćwiczenia. Pamiętajmy, że nie ma złych emocji, każda emocja jest ważna i cenna dla naszego rozwoju

Do doświadczania życia potrzebne są różne  emocje, a my dbajmy o ich równowagę.

W związku z nadchodzącym czasem świątecznym życzę Państwu pomyślności.

cookies


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.